Hyrorna fortsätter att stiga

Hyrorna steg med 2,9 procent under oktober-december jämfört med året innan. Hyrorna för fritt finansierade bostäder steg med 3,1 procent, rapporterar Statistikcentralen.

I huvudstadsregionen steg hyrorna igen snabbare än i övriga Finland. Hyrorna för fritt finansierade bostäder steg där med 3,6 procent.

Timo Metsola, som är vd för hyresbostadsförmedlaren Vuokraturva, påpekar att det finns klara skillnader i hyresnivåerna under vintern och sommaren.

Hyreskraven är lägst vid årsskiftet och under vårvintern då efterfrågan är mindre än under toppsäsongen på sommaren.

Det osäkra ekonomiska läget syns enligt Metsola också på hyresmarknaden. Det finns till och med ett tryck på sänkta hyror för stora och dyra hyresbostäder.

Efterfrågan på små bostäder är däremot så stor att hyrorna för dem fortsätter att stiga snabbt. (FNB)

Spara / dela med dig
  • Skriv ut artikeln!
  • Maila artikeln!
  • Facebook
  • TwitThis
  • Pusha
Detta inlägg är publicerat i FNB. Bokmärk permalink. Stängt för kommentarer och trackbacks.