Högsta domstolen behandlar inte polisens köp av ecstasy

Det blir ingen rättegång i Högsta domstolen om härvan där polisen misstänks ha brutit mot reglerna i samband med bevisprovokation. Polisen lät en person som inte var polis förhandla om ett stort parti narkotika – 10 000 tabletter ecstasy – år 2006.
Helsingfors hovrätt slog tidigare fast att den utomstående agerade på ett sätt som krävde polisstatus. De två ansvariga på Centralkriminalpolisen ansågs ändå inte ha gjort sig skyldiga till brott mot tjänsteplikt, eftersom lagen var oklar och deras chef hade godkänt metoden.
Den kriminalkommissarie som ledde operationen stod åtalad för att ha läckt ut hemlig information till den utomstående personen. Enligt hovrätten fanns det ändå inga tydliga bevis på att något konkret lämnats ut.
Hovrätten drog samma slutsatser som tingsrätten hade gjort tidigare. (FNB)

Print Friendly