Om allt går som Bollförbundet planerar spelas Europa League-finalen i fotboll i Finland antingen 2018 eller 2019.
Bollförbundet meddelade på fredagen att man diskuterat ärendet med europeiska fotbollsförbundet Uefa. För att målet ska uppnås måste Olympiastadion göras till en modern arena, konstaterar Bollförbundet i ett pressmeddelande.
Enligt Bollförbundets vd Kimmo J. Lipponen har Uefa visat stort intresse för Finlands planer. Någon formell ansökan är ändå inte på gång just nu.
– Ansökningspappren för 2018 och 2019 års finalmatcher lämnas in först om ett par år, säger Lipponen.
Uefas högsta ledning väntas ta ställning i frågan år 2015.
Årets Europa League-final spelades i Bukarest, Rumänien. Den mer prestigefyllda Champions League-finalen spelas i München. (FNB)

































Cafépatrullen


