Engagemang, finemang

Det är roligt att medlemmarna i nämnden för gymnasie- och yrkesutbildning i Åbo var enhälliga i sitt beslut om att staden bör ansöka om tillstånd för två arbetarinstitut från ministeriet.
Det är roligt att svenska Arbis får fortsätta. Det är en viktig markering för fortsättningen. Nämnden har sagt ja till två språk (ÅU:s ledare 16.5.2012).
Genom sitt beslut har nämnden visat att Åbo är en stad där man värnar om tvåspråkigheten också i verkligheten och inte bara i festtalen, i fall som är mycket viktiga för den svenskspråkiga befolkningen.

Det är också mycket roligt att beslutsfattarna har tagit till sig det arbete som många svenskspråkiga Åbobor har gjort för sitt institut.
Att engagemanget har burit frukt.
Det här engagemanget är värt att ta vara på.

Liliane Kjellman, direktör för den svenska undervisningssektorn, säger i gårdagens ÅU att det massiva engagemanget visar att Åbosvenskarna kan kämpa tillsammans.
– Så här borde vi göra också i fortsättningen, säger hon.
Jaet till att ansöka om tillstånd för såväl ett finskt som ett svenskt arbetarinstitut i Åbo för fortsättningen från och med årsskiftet har också fått stöd av andra.
Det finns många i Åbo som bryr sig om hur det går för det svenska. Det finns många som är välvilligt inställda till att ge det svenska en chans.
Det är mycket roligt. Finemang!

För engagemanget behövs också framöver.
Vad ska Arbis bli, vad ska Arbis erbjuda?
Nu behövs dynamik och förmågan att tänka utöver det redan tillämpade. Det är dags att se framåt och det arbetet måste börja genast.

Rektorn behöver arbetsro, säger Kjellman.
Den ron måste användas för att arbeta för att ta fram potentialen i svenska Arbis.
Tjänstemännens uppgift är att omsätta den politiska viljan i praktiken.

Följderna av att nämnden nu förordar att stadsstyrelsen ansöker om tillstånd för två separata arbetarinstitut i stadens regi måste vara att det också finns resurser för två institut, då nästa års budget och ekonomiplanerna för kommande år görs upp.
Sådana resurser måste förvaltas väl. Arbis roll är att vara ett arbetarinstitut i tiden.
Men ett tillstånd som gäller från årsskiftet är ingen garanti för svenska Arbis i all evighet.
Därför måste utvecklingsarbetet komma igång med det samma.
Engagemanget finns där redan.

Print Friendly