Jaktföreningar räknar alfåglar hela hösten

Under hela hösten ska jaktföreningarna i Åboland och i norra finska skären inventera och räkna alfågelbeståndet i skärgården.
Upptakten är beslutet om att förbjuda vårjakten i år, vilket fattades av Jord- och skogsbruksministeriet på anmodan av EU-kommissionen.

Det man bland annat är ute efter med inventeringen är att påvisa att alfågelbeståndet är så gott som obefintligt på hösten i jämförelse med på våren. Det här gäller specifikt för den åboländska skärgården.
Jörgen Hermansson på viltcentralen förklarar skillnaden mellan läget vår och höst.
– Just nu flyger alfågeln in från havsbandet och lägger sig på fjärdarna till exempel runt Sorpo och Heisala i Pargas ända från 4–5-tiden på morgonen till 16–19-tiden på kvällen. Här äter den hela dan för att sedan flyga tillbaka ut till havs till natten.
Det här pågår ända till ungefär 15 maj.
– Sen försvinner fågeln med en gång via Finska viken upp till tundran.

Då fåglarna återvänder på hösten för att flyga söderut väljer de en rutt som går förbi Åbolands skärgård.
– De flyger då längs Finska viken och Östersjöns huvudbassäng, vilket gör alfågelobservationer och -jakt mer eller mindre obefintliga i skärgården – åtminstone i den inre. Dessutom försvåras jakten av vädrets makter på hösten, säger Hermansson.
Det här är en förklaring till varför bytesrapporteringen till EU trots det talar om att det pågår jakt på alfågel på hösten.
– Det beror på att jakten pågår i Nyland. Inte i Åboland, vilket höstens utredning sannolikt ska komma att visa.
På basis av resultatet är förhoppningen att skärgården ges dispens för vårjakt då det dessutom handlar om så marginella mängder.
– Bytesmängden rör sig om drygt 1 000 fåglar, vilket ska sättas i relation till totala beståndet på 1,5 miljoner individer.

Ornitologföreningar påpekar att alfågelbeståndet minskat så drastiskt på senare tid att vårjakt inte kan anses motiverad.
Hermansson hävdar bestämt att det inte är vårjakten som decimerat beståndet. På 1970-talet var beståndet väldigt lågt, på 1990-talet uppe i över 4 miljoner. Det är annat som inverkar.
– Till exempel oljefläckar som är ett lugnt men förrädiskt ställe för fåglar att landa i.

Av 19 jaktföreningar var 16 på plats förra veckan i Pargas. Alla närvarande var beredda att utföra räkningen i höst. Den utförs i tre etapper från september till december.
Sedan många år tillbaka utförs en motsvarande räkning varje vår.
Höstens räkning avslutas vid årsskiftet, därefter sker en analys och rapportering som utförs av viltforskningen, troligen i februari. Sen utarbetar ministeriet en förordning som skickas på remissrunda innan den börjar gälla.
Vårjakten börjar 10 april. Tills dess finns realistiska möjligheter till ett nytt beslut om vårjakt på alfågel.

Print Friendly