Anfallstorka och -skada för KSF i Jakobstad

Trots att man hade matchen i en liten ask stora delar av tiden och borde ha punkterat drabbningen redan i ett tidigt skede, blev det endast en poäng för KSF i damettan på söndagskvällen. Hemmalaget FC United – som hade fått flera gamla ligalirare tillbaka efter att ha hamnat ställa in förra matchen på grund av spelarbrist – tätade dock till bakåt och släppte inte Kimitogästerna att spräcka nollan. United försvarade stabilt med sex-sju spelare och KSF lyckades inte passera köttmuren.

Inlånade KSF-målvakten Tiia Hyypiä fick en mjuk inkörning i rollen som förstekeeper och var närmast sysslolös matchen igenom. KSF däremot vällde fram efter en försiktig öppning och framför allt under första halvan av andra halvlek var United rejält i gungning. Sedan tappade gästerna fattningen efter en olycklig situation.

Vid en timme spelad blev Josefin Jensén brutalt nertagen av en Unitedback, som redan hade hängt i anfallaren i tiotals meter. När motståndaren väl hann ikapp snubblade hon in i benen på Jensén, som vred till knäet och i stora smärtor skjutsades iväg till sjukhus med ambulans. Ifall huvuddomaren hade blåst av situationen vid det ursprungliga regelbrottet hade olyckan aldrig skett. Det är ännu oklart hur allvarlig skadan är.

Matchen slutade mållös 0-0 och KSF säkrade femteplatsen i tabellen.

LÄS MERA I TISDAGENS ÅU!

 

Print Friendly