Föreningar sporras grunda företag

Ordnar workshop. Fr.v. Rasmus Hoffström, Catherine Klingstedt och Nicole Mattsson är frivilligt engagerade i föreningsarbete och guidar också andra. Foto: Martin Backman
Ordnar workshop. Fr.v. Rasmus Hoffström, Catherine Klingstedt och Nicole Mattsson är frivilligt engagerade i föreningsarbete och guidar också andra. Foto: Martin Backman-Witting

Socialt entreprenörskap är något av ett modeord i EU-sammanhang och uppmuntras i flera projekt som beviljats finansiering av EU.

I Åbo ordnas nu en workshop för föreningar som kan tänka sig bilda sociala företag – vilket i sig kan vara betydligt enklare än det låter.

Ett EU-finansierat projekt, Seeds, uppmuntrar föreningar att starta sociala företag. Seeds står för Social Economy Entrepreneurship Development Skills och  Finlands representant i projektet är Saga Finland.

– Tanken med ett socialt företag är att det ska kunna finansiera sin egen verksamhet på samma sätt som företag, men verksamheten i företaget ska först och främst gynna samhället, säger Nicole Mattsson.

Littoisbon Mattsson sitter i Saga Finlands styrelse och hon är också en av tre personer som står för arrangemanget av en workshop om socialt företagande i Vimma i Åbo lördagen den 9 april.
 
Vilken slags föreningar är er målgrupp?
–  Egentligen vilka som helst, ungdomsföreningar, sociala föreningar av olika slag, föreningar som stöder invandrare, utvecklingshämmade, föreningar som driver miljöfrågor.

– Ett villkor är att föreningens huvudsakliga understöd inte är statligt och ett annat villkor att det föreningen gör eller ordnar ska gynna många. Men det kan handla om allt från cykelfixningsverkstad till ungdomsjippo eller miljöevenemang.

Ekotori är ett exempel på ett existerande socialt företag som drivs av en förening, berättar Mattsson, men föreningens verksamhet måste inte vara landsomfattande, det duger bra med lokala ungdomsföreningar också.
 
Workshopen i Vimma, Åbo ordnas lördagen den 9 april mellan klockan 13.30 och 17.
Verkstaden är gratis och maximalt 20 personer ryms med.
Det huvudsakliga undervisningsspråket är engelska.
Verkstaden leds av Rasmus Hoffström, Catherine Klingstedt och Nicole Mattsson.
Anmälningar till nicole.mattsson@auf.fi senast fredagen den 25 mars.

Genom att använda webbplatsen godkänner du användningen av cookies. Läs mera

En cookie är en liten fil som webbplatser som du besöker skickar till din webbläsare. På så sätt kan webbplatsen komma ihåg information om ditt besök, som vilket språk du vill använda och andra inställningar. Det underlättar vid nästa besök, och webbplatsen blir mer användbar. Cookies spelar en viktig roll. Utan dem skulle du förmodligen bli frustrerad när du använder webben.

Stäng