Dags att införa avgifter på de statliga förbindelsebåtarna

None
blå botten med vit text där det står ÅU debatt
ÅU-debattvinjett
Publicerad:

Det här är en opinionstext, åsikterna är skribentens egna.

Varför ska en resa på en statlig förbindelsebåt vara gratis?

Idag finns det ingen orsak till detta.

Då man förflyttar sig från en plats till en annan så kostar det, oberoende om man åker med buss, tåg, flyg, bil eller något annat fordon.

Men stiger du ombord på en statligt ägd förbindelsebåt då åker du gratis. En fin sommardag kan du resa från Pärnäs till Utö t/r, en 10 h sommarkryssning i den åboländska skärgården helt gratis.

Det statliga förbindelsebåt rutt nätet har utvecklats via privata näringsidkares trafik med egna båtar.

Dessa privata förbindelsebåtar fick ett stöd från samhället, men kunderna betalade en avgift för resan. Förbindelsebåt rutterna i Houtskär och Iniö är ett bra exempel på detta, först var det privata näringsidkare som skötte trafiken med egna båtar, det var först i början på 1970-talet som staten kom i i bilden med statliga båtar.

I ÅU:s artikel om förbindelsebåten till Utö, oroas de fast bosatta invånarna över att de inte alltid ryms med på förbindelsebåten, vars uppgift är, enligt skärgårdslagen, att i första hand trygga de fast bosatta invånarnas behov av transporter.

De fast bosatta invånarna längs med Utö rutten bör få förtur till platserna på Utö-båten.

SANK, skärgårdsdelegationen har låtit utföra en undersökning om avgifter på förbindelsebåtar, i den undersökningen kom man fram till att en resa med en förbindelsebåt kunde kosta detsamma som motsvarande sträcka med buss, dvs Pärnäs – Utö t/r skulle då kosta 20 €.

Nu är det dags att slopa avgiftsfriheten på förbindelsebåtarna.

Christer Friis

Houtskär

Publicerad: