Kabinen kan bli en dödsfälla – Polisen: ”Se över din båtvärmare”
För att undvika nya olyckor uppmanar polisen till försiktighet när man värmer kabinen i båtar.
På Polisinrättningen i Västra Nyland uppmanar man till försiktighet vid installation och användning av värmare i båtar.
I samband med tekniska undersökningar har man konstaterat att faktorer som hade med uppvärmningen att göra var orsaken till att två män dog i en båt i Esbo förra sommaren.
Det var i juni i fjol som två vuxna män dog i en båt i hamnen i Gäddvik.
− I båten hade man använt en eftermonterad dieselvärmare. Det fanns ett stängt lock på röret som skulle föra ut avgaserna och röret var inte tätt. Därför läckte det i stället in avgaser i den stängda hytten. Männen som befann sig i hytten dog därför av kolmonoxidförgiftning, säger kriminalkommissarie Matti Högman i ett pressmeddelande.
− Nu är det hög tid att kontrollera att ens värmare fungerar och är rätt installerad. Om man inte själv har tillräckligt med kunskap att installera en värmare lönar det sig att skaffa hjälp av ett proffs, säger Högman.