UPPDATERAD: Sundet i Pargas stängt på grund av bränsleläcka

Mikael Heinrichs
absorberingsbommar i vattnet
Mellan Torgbron och Runebergsbron har räddningsverket bommat för samtliga båtplatser.
Publicerad:

Kyrksundet i Pargas är stängt för genomfart åtminstone fram till onsdagen på grund av ett bränsleläckage. Absorberingsbommen vid Ankarhuset fick sättas fast på nytt efter att ÅU:s reporter upptäckt att den lossnat.

Jourhavande brandmästare Jari Peltoniemi vid räddningsverket säger att man lade ut bommarna under eftermiddagen då läckaget anmälts till räddningsverket.

– Det rör sig antagligen om slagvatten med något bränsle i som läckt från en båt. Det har spritt sig över ett rätt så stort område, så bommarna blir kvar åtminstone till onsdagen, säger han till ÅU.

Det betyder också att Kyrksundet för tillfället är stängt för genomfart.

Bommen lossnade

Vid 18-tiden hade ändå absorberingsbommen vid Ankarhuset lossnat på ena sidan, sannolikt efter att en båt kört över den.

Efter att ÅU:s reporter uppmärksammat räddningsverkets situationscentral om att den ena bommen lossnat fick enheten rycka ut på nytt för att sätta fast bommen igen.

Mikael Heinrichs
en absorberingsbom samlar upp bränsle ur ett vattendrag
Vid bommen som ligger utanför Ankarhuset syns det tydligt hur bränslet stannar vid bommen.

Uppdaterad klockan 18.16 med information om att bommen vid Ankarhuset lossnat på ena sidan.