Olycklig sjösättning av Gränsbevakningens nybygge – det halvfärdiga fartyget gled okontrollerat ner i vattnet
Ett av Gränsbevakningens nya fartyg som byggs på ett varv i Gdansk gled i måndags ner i vattnet från en ponton. Det skriver bland annat Turun Sanomat och Iltalehti som var först med nyheten i Finland.
I en video som publicerats av en lokal nyhetsbyrå ser man hur det halvfärdiga fartyget glider sidledes ner i vattnet.
Samtidigt faller vita lådor från fartyget. Ingen skadades i olyckan, uppger varvets ägare enligt den polska nyhetssajten Trojmiasto.
Det är Åbovarvet Meyer Turku som ansvarar för bygget. Varvets kommunikationschef Anna Hakala säger till Helsingin Sanomat att skrovet inte ska ha fått några allvarliga skador. Enligt planerna ska fartyget vara färdigt i år.
Ett annat fartyg byggs på varvet i Nystad. De nya bevakningsfartygen ska ersätta Uisko och Tursas samt ett tredje fartyg som redan har tagits ur bruk.