Unga behöver framtidstro

Publicerad:

Det här är en opinionstext, åsikterna är skribentens egna.

Om vi även i framtiden vill vara världens lyckligaste land måste vi säkerställa att unga tror på sin egen framtid. För att uppnå detta krävs tillväxt.

ung man med kavaj

För några veckor sedan publicerades en enkät som visar att många unga känner oro inför framtiden. En stor del av denna oro hänger samman med rädslan för arbetslöshet efter studierna – eller för att inte få arbete överhuvudtaget.

Situationen för unga är just nu utmanande. Många söker fortfarande sommarjobb, men konkurrensen är hård. Flera företag har också berättar om ett stort antal ansökningar till lediga tjänster, även sommarjobb.

Unga behöver framtidstro och en känsla av att de kommer att klara sig. Den känslan är avgörande. Om vi även i framtiden vill vara världens lyckligaste land måste vi säkerställa att unga tror på sin egen framtid.

För att uppnå detta krävs tillväxt.

Företag bör våga investera och anställa.

I dagsläget råder stor osäkerhet, tätt kopplad till det instabila världsläget.

Vi kan inte skapa tillräcklig tillväxt med dagens strukturer.

Regeringen har genomfört flera arbetsmarknadsreformer för att främja företagsamhet och har även infört en ungdomssedel för att uppmuntra företag att anställa. Men mer behövs.

Enligt min mening kan vi inte skapa tillräcklig tillväxt med dagens strukturer.

Beskattningen behöver bli mer sporrande, onödig byråkrati för företag måste minska och även små företag behöver tydliga och positiva signaler.

I en osäker tid vill jag också lyfta fram behovet av satsningar på samtalsstöd för unga.

Psykisk ohälsa måste förebyggas på alla nivåer. Den vanligaste orsaken till att unga i dag beviljas sjukpension är just psykisk ohälsa.

Jag oroar mig för att osäkerheten på arbetsmarknaden skapar ytterligare press och därmed belastar ungas mentala hälsa.

Därför bör terapigarantins åldersgräns höjas från dagens 23 år till 29 år, så att även nyutexaminerade unga ges möjlighet till tillräckligt samtalsstöd.

Dessutom behöver hela servicekedjan inom mentalvården ses över, eftersom den inte har utvecklats i takt med det ökade behovet.

Trots utmaningarna finns det också möjligheter. Det finns företag som, trots det rådande läget, fortsätter att utvecklas.

Modiga beslut krävs även nu för att få fart på sysselsättningen. Länder som Danmark, Irland och Grekland har visat att det är möjligt.

Vi har stor potential inom den gröna omställningen och inom teknologisektorn, utan att glömma försvarsindustrin som växer snabbt även i Västnyland med Forcit och Sisu i spetsen.

Men för att skapa fler jobb måste vi lyssna på företagen. Modiga beslut krävs även nu för att få fart på sysselsättningen. Länder som Danmark, Irland och Grekland har visat att det är möjligt.

Finlands ekonomi är i ett svagt läge, men enbart nedskärningar skapar ingen tillväxt. Nu måste människor och företag sättas före Exceltabeller. Vi får inte heller glömma att psykologi är en viktig del av ekonomin.

Här kan du läsa fler kolumner av Henrik Wickström.

Riksdagsledamot, SFP
Publicerad: