Den verkliga risken är att välja bort spårvägen
Det här är en opinionstext, åsikterna är skribentens egna.
Henrik Halonen skrev (ÅU 2.4) att en spårväg inte är ”vettig just nu” i Åbo. Tanken är förståelig, eftersom stora investeringar ofta granskas ur ett kortsiktigt perspektiv.
Spårvägsprojektet har från början haft flera dimensioner. Det handlar om att ordna trafiken smidigare och locka fler att använda kollektivtrafiken, men samtidigt också om stadsutveckling och att styra tillväxten på lång sikt.
Åbo växer, och frågan är hur staden väljer att styra denna tillväxt genom sina beslut.
Spårvägen är också en stor investering i stadsmiljöns trivsel samt i gång- och cykelförhållanden.
Det är sant att det nu först handlar om en linje. Någonstans måste man ändå börja, och den valda sträckan går genom områden där det redan finns många resenärer och god tillväxtpotential.
En större busstrafik skulle också kräva betydande investeringar, inte minst på grund av den mjuka marken.
Behovet av ökad kapacitet är redan tydligt i Åbo. Nästa höst avgår det i rusningstid 26 bussar i timmen från köpcentret i Kråkkärret mot centrum och Kuppis.
Kollektivtrafikens långsiktighet har visat sig vara en faktor som styr var människor bor, var arbetsplatser etableras och var investeringar sker.
I sådana situationer har många städer valt spårväg med goda resultat, även i Norden. Samtidigt har erfarenheterna av tung busstrafik ofta varit problematiska.
Spårvägen är en stor investering, men dess funktionalitet har prövats i många städer.
Kollektivtrafikens långsiktighet har visat sig vara en faktor som styr var människor bor, var arbetsplatser etableras och var investeringar sker.
Spårvägen skapar en förutsägbarhet som ett förändringsbart bussystem inte erbjuder. Stadens utveckling är inte en slump, utan resultatet av beslut.
Med tanke på investeringens storlek kan en lättare lösning kännas trygg. Men i så fall skulle man avstå från möjligheten till statlig finansiering på uppskattningsvis 127 miljoner euro, som kan användas för att förbättra stadsmiljön, skapa ett mer fungerande trafiksystem och locka investeringar.
När man beaktar helheten, det vill säga trafik, tillväxt, stadens utveckling och trivsel, kan det vara en större risk att avstå från ett väl förberett spårvägsprojekt.